Svědivá zarudlá vyrážka na těle miminka může být noční můrou rodičů. Stačíse ale držet určitých zásad, avaše dítě se zase může vyloupnout v hladké růžolící miminko. Kromě používání vhodné kosmetiky je důležité upravit životosprávu i domácí prostředí. Pojďme se podívat, jak s ekzémem účinně bojovat.
Šestnáct let byla zpěvačkou v populární popové skupině Verona. Během kariéry natočila se svým kolegou, hudebníkem a producentem Petrem Fiderem, osm alb. Stala se také Skokankou roku na Českém Slavíkovi, a koncertovala snad na všech místech České i Slovenské republiky. Po narození syna Maxe z kapely odešla a začala se naplno věnovat rodině. Se svým manželem, designérem Janem Plecháčem, čekají druhé miminko. Jak moc mateřství změnilo její život?
Pláče vaše dítě pokaždé, když se mu ztratíte z dohledu, byť na pár vteřin? Natahuje k vám ručičky a chce neustále chovat? Doprovází váš odchod z domova hysterický pláč? Pak se u vašeho potomka nejspíš projevuje separační úzkost. Nepropadejte ale beznaději. Tohle chování je normální, a především jen dočasné.
Co si budeme povídat, spánek je někdy věda. Pokud má vaše miminko s usínáním problémy, může se to nepěkně odrazit na pohodě celé rodiny. Pláč ale není nutný, pokud budete vědět, co na vaše miminko platí a jak ho snadno doprovodit do říše snů.
I když mají dnes ženy skoro stejné možnosti v osobním i pracovním životě jako muži, když padne řeč na téma péče o dítě, nic moc se od dob našich babiček nezměnilo. Využívat placenou rodičovskou dovolenou můžou klidně i muži, tuhle možnost ale využívá jen okolo 2 % mužů. Stát přitom vychází tatínkům vstříc a navíc - otec na rodičovské má k dítěti bezpochyby pevnější vztah.
Nejspíš jste si to představovala jinak. Že až se vám narodí miminko, svět bude zalitý sluncem a vy si budete užívat procházky s kočárkem a celý den se mazlit s vaším vytouženým miminkem. Jenže realita má někdy do téhle idylky hodně daleko a místo radosti se můžou dostavovat pocity zoufalství, smutku a beznaděje.
Možná teď v zimě nemáte na cachtání ve vodě ani pomyšlení. Na druhou stranu, v mrazech nejsou dlouhé procházky s dětmi příliš vhodné a zabavit naše nejmenší jen v domácím prostředí bývá někdy fuška, že? Výlet do bazénu tak může být zábavným zpestřením dne a navíc – pohyb ve vodě dětem jenom prospívá.
Zná to každý rodič. Není nic horšího než nemocné dítě. Bohužel v zimním období je k prochladnutí a nákaze zákeřnými viry dětské tělo náchylnější než u dospělých. Zásadou číslo jedna je tedy dbát na prevenci a posilovat imunitní systém, jak jen to jde!
Zaražené větry trápí miminka nejčastěji během prvních tří měsíců života, kdy se teprve vyvíjí střeva a trávicí systém si musí zvyknout na pravidelný přísun mateřského mléka nebo umělé výživy. Mléčné bakterie v trávicím traktu kvasí a při tom vznikají plyny, se kterými si miminko neví rady. Naštěstí existuje hned několik fíglů, jak proti bolesti bříška účinně bojovat.
Ačkoli jste si vždy přála mít alespoň dvě děti, když se na těhotenském testu znovu objeví dvě čárky, možná vás přepadnou obavy: Jaké bude druhé těhotenství? Jak to budu se dvěma dětmi zvládat? Budu je mít obě ráda stejně? Musím přestat kojit první dítě? Všechny tyto pochybnosti jsou naprosto přirozené a během druhého těhotenství zaskočí nejednu maminku.
Strávila jsem jeden prázdninový týden na chatě s kamarádkou, jejím ročním synkem a pytlem rohlíků. Rohlík zvaný lidově „gumák“ se totiž ukázal jako nejlepší lék na všechny strasti batolete.
Dospělí se snaží masitá jídla omezit a zvláště „červené“ maso nahradit „zdravějším“ drůbežím. Pro dětský jídelníček však platí opak. Děti by měly dostávat dostatek masa a na kvalitní hovězí či vepřové by se nemělo zapomínat.
Těhotenství po čtyřicítce by bylo před třiceti lety raritou. Dnes na tom není nic divného. Čím dál tím víc žen se rozhoduje pro miminko v pokročilejším věku a mají pro to svoje důvody. Je ovšem potřeba počítat s tím, že až z jejich miminka vyroste klátící se puberťák, nebudou mít daleko do důchodu. Nebo si naopak díky pozdnímu mateřství prodlouží mládí?
Sourozenci. Časté téma, které maminky rozebírají nad kávou i v internetových diskuzích. Není výjimkou, že se svěří s pocitem, že jedno z dětí mají raději než ostatní. Nebo si to alespoň myslí. Jak je to s mateřskou láskou? Máme ji „dělit“ mezi děti rovnou měrou?
Posaďte se do potemnělé místnosti a počkejte, dokud si oči nepřivyknou na šero. Po chvíli začnete rozeznávat obrysy předmětů kontrastující s pozadím. Nic víc nevidíte. Asi takhle vnímají svět oči nejmenší miminka, jenom světleji. Zrak se vyvíjí ještě dlouho po porodu a trvá šest až osm let, než dozraje na úroveň dospělého člověka.
Magazínu Hamánek poskytla exkluzivní rozhovor o mateřství půvabná herečka Andrea Růžičková, která se u nás proslavila rolí v seriálu Vyprávěj (ještě pod svým dívčím příjmením Kerestešová). S manželem Mikolášem Růžičkou nyní prožívají nejkrásnější životní období, kdy jsou zamilovaní nejen do sebe, ale především do svého syna Tobiáše, který se jim narodil loni v létě.
Mám v živé paměti obrázek batolete navlečeného v kombinéze, které se hystericky zmítá v kaluži rozbředlého sněhu mezi střepy po silvestrovské veselici. Nacpat ho do kočárku je prakticky nemožné. Ale bez něj se nehneme ani o centimetr. Co teď?
Dva dny ve školce po nemoci a pak zase týden doma s velkou rýmou a bolavým ouškem. Tak se to táhne celý podzim a zimu, někdy i jaro. Dítě se doma nudí, matka šílí, dětská lékařka jen opakuje, že je to v prvních školkových letech normální. Co s tím?
Strávila jsem jeden prázdninový týden na chatě s kamarádkou, jejím ročním synkem a pytlem rohlíků. Rohlík zvaný lidově „gumák“ se totiž ukázal jako nejlepší lék na všechny strasti batolete.
Některé otázky je lepší nepokládat. Zvlášť pokud proti vám stojí nastávající maminka po probdělé noci, která už si sotva vidí na špičky u nohou. Pozor, hormony dokáží hodně. Nedivte se, že některé těhotné jsou ostré jako břitva!
Hledáte místo, které bude odpovídat vašim náročným požadavkům a které poskytne prostor i pro vaše děti?
Pokožka miminka je velmi citlivá a náchylná k nejrůznějším alergickým reakcím, vyrážkám a ekzémům, proto je nezbytné dbát na správnou péči o jeho oblečení, abychom předcházeli podráždění. Jak správně prát a žehlit oblečení pro miminka?
Každá milující maminka chce pro své děťátko jen to nejlepší, a to se týká samozřejmě i jídla. Některé maminky připravují domácí stravu a doplňují ji kupovanou kojeneckou výživou, jiné příkrmy převážně kupují a občas něco uvaří. Ty se někdy setkávají s názorem, že to pro jejich dítě není dobrá volba. Vybrali jsme několik nejčastějších argumentů proti kupované kojenecké výživě a pokusili se na ně odpovědět. Vycházeli jsme při tom z postupů při výrobě Hamánkových kojeneckých výživ.
A zase pláč a skřípění zubů. To druhé v mém podání, protože dvouměsíční Máťa nebyl ještě chrupem vybaven. To bude tím kozím sýrem s brusinkami, míní moje matka, babička vřeštícího kojence. Snědla jsi večer topinku s česnekem, připomíná mi včerejší prohřešek rozespalý manžel. Neměla jsi k obědu čočku? Sýr? Brokolici? Utopence? Brambory? Nakládané okurky?