Už jste si někdy spočítaly, kolikrát za den vezmete do náruče své miminko? Jedna ruka vám na to jistě nebude stačit. Malá miminka ještě nejsou tak těžká, ale je třeba se k nim velmi často sklánět nad kočárek nebo nad postýlku. Při zvedání děťátka využijte teorii dřepu nebo mrtvého tahu. Při zdvihu přitáhněte dítě v náruči co nejdříve k sobě, aby se vaše těžiště spojila.
Při samotném nošení miminka nezapomínejte na pravidelné střídání stran. Předejdete tím svalové nerovnováze a bolestem zad u sebe a zároveň tím podpoříte symetrický vývoj sluchu děťátka. To platí i pro pokládání dětí do postýlky stojící u stěny. Má-li děťátko jedno ouško stále u stěny a druhé stále do prostoru, nebude se jeho sluch vyvíjet rovnoměrně.
Mezi 9. měsícem až 12. měsícem jsou děti již těžké, ale ještě často samy nechodí. Při zvedání využijte techniku dřepu a snažte se v něm co nejvíce snížit, páteř udržet napřímeně a nezaklánět hlavu. S dítětem v ruce se stejnou drahou vraťte zpět do stoje. Se stojícím dítětem není třeba klesnout v dřepu tak nízko, jinak postupujte stejně.
Zvedání dětí tímto způsobem má dvě výhody. Ochráníte svou páteř a zároveň si hezky vytvarujete zadeček.
Cvičení s Hamánkem
Pusťte se do cvičení pro maminky podle nových Hamánkových videí!
1. díl - Brániční dýchání v těhotenství
2. díl - Jak na bolesti kyčle v těhotenství?
3. díl - Cviky na lopatky a oblast hrudní páteře
4. díl - Posilování šikmých břišních svalů I
5. díl - První cvičení po porodu - Posilování šikmých břišních svalů II
6. díl - Jak správně zvedat břemena po porodu?
7. díl - Jak správně zvedat děti z kočárku a země
Musíte být přihlášen(a), abyste mohl(a) přispívat do diskuse.
Mám v živé paměti obrázek batolete navlečeného v kombinéze, které se hystericky zmítá v kaluži rozbředlého sněhu mezi střepy po silvestrovské veselici. Nacpat ho do kočárku je prakticky nemožné. Ale bez něj se nehneme ani o centimetr. Co teď?
Dva dny ve školce po nemoci a pak zase týden doma s velkou rýmou a bolavým ouškem. Tak se to táhne celý podzim a zimu, někdy i jaro. Dítě se doma nudí, matka šílí, dětská lékařka jen opakuje, že je to v prvních školkových letech normální. Co s tím?
Strávila jsem jeden prázdninový týden na chatě s kamarádkou, jejím ročním synkem a pytlem rohlíků. Rohlík zvaný lidově „gumák“ se totiž ukázal jako nejlepší lék na všechny strasti batolete.
Některé otázky je lepší nepokládat. Zvlášť pokud proti vám stojí nastávající maminka po probdělé noci, která už si sotva vidí na špičky u nohou. Pozor, hormony dokáží hodně. Nedivte se, že některé těhotné jsou ostré jako břitva!
Hledáte místo, které bude odpovídat vašim náročným požadavkům a které poskytne prostor i pro vaše děti?
Pokožka miminka je velmi citlivá a náchylná k nejrůznějším alergickým reakcím, vyrážkám a ekzémům, proto je nezbytné dbát na správnou péči o jeho oblečení, abychom předcházeli podráždění. Jak správně prát a žehlit oblečení pro miminka?
Každá milující maminka chce pro své děťátko jen to nejlepší, a to se týká samozřejmě i jídla. Některé maminky připravují domácí stravu a doplňují ji kupovanou kojeneckou výživou, jiné příkrmy převážně kupují a občas něco uvaří. Ty se někdy setkávají s názorem, že to pro jejich dítě není dobrá volba. Vybrali jsme několik nejčastějších argumentů proti kupované kojenecké výživě a pokusili se na ně odpovědět. Vycházeli jsme při tom z postupů při výrobě Hamánkových kojeneckých výživ.
A zase pláč a skřípění zubů. To druhé v mém podání, protože dvouměsíční Máťa nebyl ještě chrupem vybaven. To bude tím kozím sýrem s brusinkami, míní moje matka, babička vřeštícího kojence. Snědla jsi večer topinku s česnekem, připomíná mi včerejší prohřešek rozespalý manžel. Neměla jsi k obědu čočku? Sýr? Brokolici? Utopence? Brambory? Nakládané okurky?