Hamánek - Přestáváme s kojením. Tipy maminek, jak v pohodě odstavit dítě

  • Aktuality
  • Produkty
  • Zábava a soutěže
    • Fejetony
    • Pohádky
    • Soutěže
    • Tipy a inspirace
    • Zábava
  • Recepty
  • Poradna
    • Mudrování s Hamánkem
    • Maminy s rozumem
    • Poradna pro maminky
    • Cvičení pro maminky
  • O nás
    • Časopis Hamánek
    • Průvodce výživou
    • Historie
    • Kde koupit Hamánka
    • Naše spolupráce
    • Kontakt
  • Magazín
    • Aktivity s dětmi
    • Čekáme miminko
    • Příběhy maminek
    • VIP rozhovory
    • Výživa
    • Zdraví a vývoj dítěte
  • E-shop
  Hamánek CZ > Poradna > Poradna pro maminky > Přestáváme s kojením. Tipy maminek, jak v pohodě odstavit dítě

Přestáváme s kojením. Tipy maminek, jak v pohodě odstavit dítě

Začátky kojení bývají pro mnoho maminek náročné a stresující. O ukončení kojení to ale platí dvojnásob! I když jde o krásný a intimní rituál mezi matkou a dítětem, kojit nelze donekonečna. Jestliže cítíte, že pro vás nastal správný čas na odstavení miminka, budou se vám hodit následující rady.

Přestáváme s kojením. Tipy maminek, jak v pohodě odstavit dítě Sdílet emailem

Obrňte se trpělivostí

To je na úvod asi nejdůležitější. Přechod z prsu na lahvičku není jen tak, a někdy může být odstavování pěkná dřina. Miminko je frustrované a pláčem se vám snaží říct: „Co se mi to snažíš strčit do pusy?“ Během krmení také může hltat nebo prskat, protože neví, jak řídit průtok tekutiny řinoucí se z gumové savičky.Na trhu naštěstí existují speciální savičky, které zamezují hltání (například MedelaHaberman, MAM). Podle laktačních poradkyň si miminko potřebuje na lahvičku zvyknout co nejdříve. Pokud s ní nepřijde do kontaktu během prvního měsíce, bude ji pak pravděpodobně odmítat. Jestliže tedy plánujete přestat s kojením co nejdříve, zkuste alespoň dvakrát denně mateřské mléko odsát a podat ho miminku v lahvičce, nebo mu podejte kojenecký čaj či převařenou kojeneckou vodu.

Nasaďte jedno pevné jídlo denně

Po ukončení 4.měsíce začněte tím, že do krmení zařadíte příkrm. Začněte lahvičkou s umělým mlékem nebo třeba rozmixovanými hruškami, které jsou dobře stravitelné. Dobrá je ale třeba i instantní rýžová kaše. O vhodných příkrmech se samozřejmě můžete poradit s pediatrem. Nové jídlo podávejte po lžičkách dvakrát denně, ráno a odpoledne po dobu dvou týdnů, a pak zaveďte druhé jídlo. S novým jídlem začínejte vždy ráno, abyste pak během dne mohli pozorovat, zda u dítěte nezpůsobilo alergickou reakci. Jídla nemíchejte dohromady. Když dítě nechce jíst určitou potravinu, nenuťte mu ji. Krmení by pro miminko mělo být příjemným zážitkem.

Například dětské příkrmy Hamánek mají na obale uvedeno, od jakého měsíce je můžete miminku a batoleti podávat. Na výběr máte celou škálu druhů a chutí. Aby si děťátko hned nezvyklo na sladkou chuť, zkuste mu nejprve místo ovoce dávat zeleninku – skvělé jsou třeba brambory s mrkví, dýně nebo zeleninové polévky s masem. Starším dětem můžete na cesty sbalit praktickou ovocnou kapsičku, která je plná vitamínů a dětem obvykle velmi chutná.

Tip Hamánka!

Přestat s kojením vám může pomoci 12týdení harmonogram, během kterého budete každé ráno začínat krmením z prsu a po dvou hodinách podáte miminku „snídani“ – tedy několik lžiček vhodného příkrmu (záleží na věku miminka – obecně ale platí, že by se příkrmy neměly podávat dříve než před ukončením 4.měsíce). V poledne zavedete „oběd“ a „večeři“ pozdě odpoledne. Snídani a večeři přitom zakončíte ještě kojením. Po uplynutí této doby můžete s klidem přikrmování pomocí prsu vysadit, aniž by tím miminko nějak trpělo.

Co se týče odstavování, každá maminka i každý pediatr má jinou radu a univerzální návod neexistuje. Hamánek pro vás ale vyzpovídal hned čtyři maminky, aby se podělily o vlastní zkušenosti a mohly vám být třeba inspirací.

Dáša, 32 let, na rodičovské dovolené

U prvorozeného syna byl přechod na umělé mléko přirozený. V jeho sedmi měsících jsem mu po každém kojení dala ještě lahev, protože dávka z prsa mu už nestačila. Další dva měsíce už jsem kojila jen ráno a večer před spaním, přes den jsme „jeli“ na příkrmech a lahvičce. Myslím, že je důležité dítě nechat zvykat na lahev postupně, nenutit mu ji násilím a vyzkoušet třeba i více typů saviček.To jsem si teď ověřila u druhého syna, kterému je osm měsíců. Lahvičku mi stále odmítal, ale já už byla unavená a nevyspalá ze samého kojení, tak jsem to nevzdávala a zkoušela mu ji každý den několikrát nabídnout. Sice to trvalo několik týdnů, ale nakonec ji vzal na milost.

Tereza, 33 let, na rodičovské dovolené
V kojení platí, že “odříkaného největší krajíc”. Nikdy jsem nebyla fanouškem kojení a svoji dceru, které jsou teď dva roky, jsem nakonec kojila neuvěřitelných 23 měsíců. Sice jsme kojení dlouho před prvními narozeninami omezily už jen na večerní a noční, ale i tak jsem netušila, jak zvládneme obě finální odstavení. Dlouho jsem to v sobě řešila a odhodlávala se na ty proplakané hodiny nebo víkend, kdy ji nechám jen tatínkovi, jak mi všichni radili, až se nakonec odstavila úplně sama bez jediné slzy. Jednou večer Barunku prostě uspal tatínek a druhý den večer už nebylo potřeba kojit. Osobně se mi rozhodně osvědčilo, že pokud to jste sama schopná zvládnout a nijak vás to nefrustruje, vyplatí se netlačit na pilu.Ten správný čas nakonec přijde sám. Můj osobní limit byl nejdřív vydržet kojení rok, nakonec maximálně do druhých narozenin. No a zvládly jsme to za pět minut dvanáct.

Michaela, 35 let, PR Managerka

Kojit jsem přestala na přelomu šestnáctéhoměsíce, kdy bylo kojení už jen uspávacím a nočním rituálem. Dcera se nechtěla vzdát kojení v noci, kdy se i sedmkrátvzbudila, aby si jen cucla.Věděla jsem, že chci dcerku odstavit tak, jak mi všichni doporučovali – odjedu na víkend a nechám ji tatínkovi. Na odstavení jsem se připravovala tak, že asi měsíc předem jsem Viktorce začala podávat umělé mlíčko.Nejdřív ho úplně odmítala. Po týdnu jsem to tedy zkusila znovu, to už trochu vypila a pak jsem ji dokrmila z prsu. Takto jsme to praktikovaly a Viki si brala postupně z lahvičky víc a víc a už neměla potřebu dokrmování mateřským mlékem. Když jsem odjížděla poprvé sama na víkend, byla už zvyklá na lahvičku a po mém návratu si na prso ani nevzpomněla.

Dominika, 29 let, lektorka jógy

Já jsem na synovi vyzkoušela snad všechny metody. Když mu byl rok, začala jsem si na radu babičky zalepovat bradavky náplastí. Když se jich Jáchymek dožadoval, říkala jsem mu, že prsa už nejsou a mlíčko také ne. Jenže roční dítě tohle moc nepochopí. Pak jsem zkoušela potírat si bradavky citronovou šťávou nebo hořčicí. To malému samozřejmě nechutnalo, a tak mu po záchvatech pláče přišla lahvička vhod.Když jsme ale byli venku, zase chtěl jen prso, jenže na veřejnosti se tahle metoda samozřejmě praktikovat nedá. Nakonec nám nejvíc pomohlo víc Jáchymka tulit, mazlit a chovat. Zkrátka mu být stále nablízku, pak už prso nevyžadoval a odvykl si.Podle mě je zvlášť u větších dětí kojení vlastně způsobem uklidnění a ukonejšení – dítě se tak cítí v bezpečí. Pokud mu tenhle pocit vytvoříte jinak, mělo by odstavení proběhnout bez problémů.

Podle Světové zdravotnické organizace je zásadní kojit miminko prvních šest měsíců, a dále pokračovat podle potřeby do věku dvou let dítěte.

Foto: Shutterstock

Začínáme s příkrmy: Sedm nejčastějších otázek

Předchozí článek
Další článek

Doporučujeme si také přečíst

Život v azylovém domě

Život v azylovém domě

Jak se žije otcům na rodičovské dovolené

Jak se žije otcům na rodičovské dovolené

Domácí pesto z polníčku a listů pampelišky

Domácí pesto z polníčku a listů pampelišky

Posílení imunity dětí dosáhnete stravou, otužováním a zdravým životním stylem

Posílení imunity dětí dosáhnete stravou, otužováním a zdravým životním stylem

Těstoviny s omáčkou z muškátové dýně

Těstoviny s omáčkou z muškátové dýně

DIY: Kouzlení s plody podzimu

DIY: Kouzlení s plody podzimu

Diskuse

Musíte být přihlášen(a), abyste mohl(a) přispívat do diskuse.

Přihlásit se

« Na začátek stránky diskuse

Populární články

Soutěž o rodinné pobyty v Grand Hotelu Bellevue

Soutěž o rodinné pobyty v Grand Hotelu Bellevue

Desatero správné péče o oblečení pro miminka

Desatero správné péče o oblečení pro miminka

Domácí versus kupované příkrmy

Domácí versus kupované příkrmy

Co jíst při kojení, aby nebolelo bříško?

Co jíst při kojení, aby nebolelo bříško?

Jak přežít vedra v těhotenství?

Jak přežít vedra v těhotenství?

Nejčtenější rubriky

  • VIP rozhovory
  • Aktivity s dětmi
  • MUDr.ování s Hamánkem
  • Recepty

Doporučené recepty

Palcové sušenky

Palcové sušenky

Domácí müsli tyčinky

Domácí müsli tyčinky

Banánový chlebíček

Banánový chlebíček

Zázvorová srdíčka

Zázvorová srdíčka

Zápisník maminky Hanky

Sněží! A dítě už chodí...  Jak ho udržet v kočárku?

Sněží! A dítě už chodí... Jak ho udržet v kočárku?

Mám v živé paměti obrázek batolete navlečeného v kombinéze, které se hystericky zmítá v kaluži rozbředlého sněhu mezi střepy po silvestrovské veselici. Nacpat ho do kočárku je prakticky nemožné. Ale bez něj se nehneme ani o centimetr. Co teď?

Často nemocné dítě. Jak na to, abyste nestrávili podzim v posteli?

Často nemocné dítě. Jak na to, abyste nestrávili podzim v posteli?

Dva dny ve školce po nemoci a pak zase týden doma s velkou rýmou a bolavým ouškem. Tak se to táhne celý podzim a zimu, někdy i jaro. Dítě se doma nudí, matka šílí, dětská lékařka jen opakuje, že je to v prvních školkových letech normální. Co s tím?

Dítě pláče, vzteká se nebo se nudí. Vyřeší to rohlík! Nebo ne?

Dítě pláče, vzteká se nebo se nudí. Vyřeší to rohlík! Nebo ne?

Strávila jsem jeden prázdninový týden na chatě s kamarádkou, jejím ročním synkem a pytlem rohlíků. Rohlík zvaný lidově „gumák“ se totiž ukázal jako nejlepší lék na všechny strasti batolete.

12 otázek, na které jsou nastávající maminky alergické

12 otázek, na které jsou nastávající maminky alergické

Některé otázky je lepší nepokládat. Zvlášť pokud proti vám stojí nastávající maminka po probdělé noci, která už si sotva vidí na špičky u nohou. Pozor, hormony dokáží hodně. Nedivte se, že některé těhotné jsou ostré jako břitva!

Nejčtenější články

Soutěž o rodinné pobyty v Grand Hotelu Bellevue

Soutěž o rodinné pobyty v Grand Hotelu Bellevue

Hledáte místo, které bude odpovídat vašim náročným požadavkům a které poskytne prostor i pro vaše děti?

Desatero správné péče o oblečení pro miminka

Desatero správné péče o oblečení pro miminka

Pokožka miminka je velmi citlivá a náchylná k nejrůznějším alergickým reakcím, vyrážkám a ekzémům, proto je nezbytné dbát na správnou péči o jeho oblečení, abychom předcházeli podráždění. Jak správně prát a žehlit oblečení pro miminka?

Domácí versus kupované příkrmy

Domácí versus kupované příkrmy

Každá milující maminka chce pro své děťátko jen to nejlepší, a to se týká samozřejmě i jídla. Některé maminky připravují domácí stravu a doplňují ji kupovanou kojeneckou výživou, jiné příkrmy převážně kupují a občas něco uvaří. Ty se někdy setkávají s názorem, že to pro jejich dítě není dobrá volba. Vybrali jsme několik nejčastějších argumentů proti kupované kojenecké výživě a pokusili se na ně odpovědět. Vycházeli jsme při tom z postupů při výrobě Hamánkových kojeneckých výživ.

Co jíst při kojení, aby nebolelo bříško?

Co jíst při kojení, aby nebolelo bříško?

A zase pláč a skřípění zubů. To druhé v mém podání, protože dvouměsíční Máťa nebyl ještě chrupem vybaven. To bude tím kozím sýrem s brusinkami, míní moje matka, babička vřeštícího kojence. Snědla jsi večer topinku s česnekem, připomíná mi včerejší prohřešek rozespalý manžel. Neměla jsi k obědu čočku? Sýr? Brokolici? Utopence? Brambory? Nakládané okurky?

  • Cookies
  • Naše výrobky
  • Podmínky užití
  • Mapa stránek
  • Vyhledávání
Společnost Hamé s.r.o. zpracovává na těchto webových stránkách cookies nezbytné pro fungování webových stránek a pro analytické účely.
Číst více
Souhlasím
© HAMÁNEK 2016 Všechna práva vyhrazena. Digitální marketing Corporate.digital