Kdy začít s krmením ptáčků? Není nutné ani žádoucí nachystat jim potravu hned, jakmile se trochu ochladí. Dokud nepřijdou mrazivé noci, nechte ptáčky, ať si shání potravu sami. Nanejvýš jim přisypte do krmítka po ránu, aby se nasytili po chladné noci. Krmítka si přichystejte na období, kdy teploty klesnou níže a zemi pokryje sníh, který ptáčkům znesnadňuje hledání potravy.
Čím krmítko naplnit? Nakrájejte na kousky nesolený hovězí nebo skopový lůj, rozpusťte ho a přidejte do něj různé olejnaté plody a semínka. Vhodná je například slunečnice, řepka, mák, len, ovesné vločky, nasekaná jádra vlašských a lískových ořechů nebo strouhané jablko či mrkev. Ptáčky nekrmte zbytky z kuchyně, to by jejich zažívání neprospělo. Krmivo ptáčků musí být nezávadné. Nikdy jim nedávejte slané nebo kořeněné potraviny, uzené výrobky, těstoviny ani přepálené tuky.
Na závěsné krmítko můžete použít silikonové formičky na pečení, které jste předem zevnitř potřeli olejem. Směs naneste ve zhruba centimetrové vrstvě, dobře ji upěchujte a nechte ztuhnout.
Směsí loje a semínek můžete naplnit polovinu vydlabaného pomeranče. Po okrajích kůry propíchněte hřebíkem tři nebo čtyři otvory, provlékněte jimi provázek a krmítko zavěste.
Ruličku od toaletního papíru potřete burákovým máslem, obalte ji v semínkách a nasekaných ořeších a zavěste ji za provázek na větev.
Do malého květináče naplněného ztuhlou směsí zapíchněte větvičku, která ptáčkům usnadní přístup k potravě. Obrácený květináč zavěste na větev.
Kteří ptáčci odlétají do teplých krajin? Je to například vlaštovka, jiřička, husa velká, čáp, špaček, skřivan nebo kukačka. Říká se jim tažní ptáci, protože s podzimem odlétají přečkat zimu do teplejších krajin, kde mají dostatek potravy. Někteří ptáčci váží za teplem dlouhou cestu až přes moře.
Foto: Shutterstock a pinterest.com
Musíte být přihlášen(a), abyste mohl(a) přispívat do diskuse.
Mám v živé paměti obrázek batolete navlečeného v kombinéze, které se hystericky zmítá v kaluži rozbředlého sněhu mezi střepy po silvestrovské veselici. Nacpat ho do kočárku je prakticky nemožné. Ale bez něj se nehneme ani o centimetr. Co teď?
Dva dny ve školce po nemoci a pak zase týden doma s velkou rýmou a bolavým ouškem. Tak se to táhne celý podzim a zimu, někdy i jaro. Dítě se doma nudí, matka šílí, dětská lékařka jen opakuje, že je to v prvních školkových letech normální. Co s tím?
Strávila jsem jeden prázdninový týden na chatě s kamarádkou, jejím ročním synkem a pytlem rohlíků. Rohlík zvaný lidově „gumák“ se totiž ukázal jako nejlepší lék na všechny strasti batolete.
Některé otázky je lepší nepokládat. Zvlášť pokud proti vám stojí nastávající maminka po probdělé noci, která už si sotva vidí na špičky u nohou. Pozor, hormony dokáží hodně. Nedivte se, že některé těhotné jsou ostré jako břitva!
Hledáte místo, které bude odpovídat vašim náročným požadavkům a které poskytne prostor i pro vaše děti?
Pokožka miminka je velmi citlivá a náchylná k nejrůznějším alergickým reakcím, vyrážkám a ekzémům, proto je nezbytné dbát na správnou péči o jeho oblečení, abychom předcházeli podráždění. Jak správně prát a žehlit oblečení pro miminka?
Každá milující maminka chce pro své děťátko jen to nejlepší, a to se týká samozřejmě i jídla. Některé maminky připravují domácí stravu a doplňují ji kupovanou kojeneckou výživou, jiné příkrmy převážně kupují a občas něco uvaří. Ty se někdy setkávají s názorem, že to pro jejich dítě není dobrá volba. Vybrali jsme několik nejčastějších argumentů proti kupované kojenecké výživě a pokusili se na ně odpovědět. Vycházeli jsme při tom z postupů při výrobě Hamánkových kojeneckých výživ.
A zase pláč a skřípění zubů. To druhé v mém podání, protože dvouměsíční Máťa nebyl ještě chrupem vybaven. To bude tím kozím sýrem s brusinkami, míní moje matka, babička vřeštícího kojence. Snědla jsi večer topinku s česnekem, připomíná mi včerejší prohřešek rozespalý manžel. Neměla jsi k obědu čočku? Sýr? Brokolici? Utopence? Brambory? Nakládané okurky?